Ekonomický přínos svatebních obřadů

Posted In: Peníze

90. léta jsou někdy označována jako tzv. „bezejmenná“.  Kapitola 60. let se odvíjela ve stylu Hippies, lidstvo oslovovala harmonie vzájemného soužití, brojilo se proti válečným konfliktům a ostře kritizována byla zejména válka ve Vietnamu. 70. léta přinesla lidstvu nové duchovní směry, např. „New Age“, lidé začali hledat uvnitř svého nitra a rozhlížet se po okolním Vesmíru, bylo to období „boomu“ mimozemských civilizací. 80. léta lze považovat za období volnosti, boje za svobodu a vlastní sebeurčení, ovšem konec století a nové milénium přineslo nové možnosti v podnikání a touze vyniknout, bohužel přispělo i k rozevření nůžek mezi bohatými a chudými.
ruce na květině.jpg
V té době právě podnikání a vlastní kariéra vstoupily do popředí, aby zastínily svatebním obřadům. Zatímco ještě v 80. letech byly svatby na městských radnicích na denním pořádku, o deset let později jejich počet poklesl o více než dvě třetiny. Lidé žili ve vztahu jako partneři, nikoli jako manželé.
nevěsta ženich a západ slunce.jpg

Nástup svatebních obřadů

Dnes je ovšem situace diametrálně odlišná. Počet uzavřených sňatků převyšuje statistiky před třiceti lety, v roce 2017 to bylo přibližně 53 tisíc svateb, což je dle průzkumů nejvíce za posledních 10 let. Svatby pochopitelně zaměstnávají svatební agentury a tyto služby výrazně přispívají do státního rozpočtu a HDP daňovými výdaji.
Se zvyšující se životní úrovní obyvatel a v souladu s prosperitou se také mění styl svatebních obřadů. Poměrně běžně se průměrný obřad uskuteční za celkovou sumu 80 – 100 tisíc korun a velice časté jsou dokonce i výdaje za svatbu přesahující 500 tisíc korun.
nevěsta na židli.jpg
Svatební agentury v průměru organizují až 35 svateb za rok v průměrné výši kolem 100 tisíce Kč, pokud však jde o náročnější akci, agentura takových procedur zvládne méně, řádově zhruba polovinu. Svatba, to je totiž sled událostí od samotného obřadu, přes fotografa, svatební doprovod, družičky, hostinu v uzavřené společnosti, hostinu pro pozvané hosty, vše se odehrává ve stodolách, na hradech a zámcích, v luxusních hotelích a penzionech, na soukromých farmách atd.Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ekonomický přínos svatebních obřadů